„Образът, погледът и психоанализата: Какво искат образите?“ – семинар с Ванина Микели-Рехтман (ЕА-Париж)

„Образът, погледът и психоанализата: Какво искат образите?“ - семинар с Ванина Микели-Рехтман (ЕА-Париж)

Кога

31/05/2025    
10:00 - 17:00

Къде

Софийски университет "Св. Климент Охридски"
1504 София, бул. "Цар Освободител" 15, София

Категория

Уважаеми колеги,

Имаме удоволствието да посрещнем като наш лектор Ванина Микели-Рехтман (Espace Analytique – Paris), която ще направи експозе на тема „Образът, погледът и психоанализата: Какво искат образите?“.

Дата: 31 май 2025 г.
Място: СУ „Св. Климент Охридски“, Нова конферентна зала, както и онлайн (през Зуум).
Час: 10.00 – 17.00 ч.

Срок за регистрация и заплащане на таксата: до 29.05.2025 г.

Такси за правоучастие:

– 20 лв. за членове на АБПП
– 60 лв. за външни участници
– безплатно за студенти и преподаватели от СУ „Св. Климент Охридски“, при присъствено участие

ОСИГУРЕН Е ПРЕВОД ОТ И НА ФРЕНСКИ ЕЗИК.

Аргумент на семинара

С Фройд, а след това и Лакан, психоанализата предоставя на философите и историците на изкуството един различен и допълнителен подход при очертаване на въпроса за образа и погледа.
Действително, психоанализата скъсва с философската традиция, която не прави разлика между поглед и виждане. Погледът за философията е качество на субекта, което може да бъде визуален атрибут или ноетическа способност, т.е. метафизическа философска способност на интелекта и мисълта. За психоанализата погледът вече не е привилегия на субекта на съзнанието и познанието, а обект на нагона. За Лакан той има логическа консистентност, тъй като се явява специфичният обект на изведения от Фройд скопичен нагон. Така че субектът е засегнат от погледа в качеството му на обект. Погледът е нагонен, ето откритието на психоанализата, която, следователно, го отграничава от акта на гледане.

Ванина Микели-Рехтман е психиатър, психоаналитик и доктор по философия, вицепрезидент на Еспас Аналитик-Париж и асоцииран изследовател в Центъра за изследвания Психоанализа, медицина и общество (C.R.P.M.S.) в Университета Paris Cité.
Работата ѝ като психиатър и психоаналитик е фокусирана върху хранителните разстройства (анорексия и булимия) и киберзависимостите – пристрастяване към видеоигри и интернет.
Като философ, тя се интересува предимно от съвременните репрезентации на тялото и образите.
Ванина Микели-Рехтман е автор на книгите „Les Nouvelles beautés fatales – Les troubles des conduites alimentaires comme pathologies de l’image“ (Ерес, 2022 г.) с българско заглавие „Образ и патологии днес“, изд. АБПП, май 2025 г. и „Психоанализата пред своите противници“ (Фламарион, 2010 г.) Тя е директор и съставител на поредицата „Пулсиращият поглед – Кино, образ и психоанализа“, към издателство Ерес .
Публикувала е редица статии във френски и международни списания, изнасяла е доклади на конференции по психоанализа, психиатрия и философия, както във Франция, така и в чужбина.
https://www.vanninamichelirechtman.org
https://www.editions-eres.com/nos-auteurs/52023/micheli-rechtman-vannina
https://www.linkedin.com/in/vannina-micheli-rechtman-0420b354

*Снимка: Sacha Van Dorssen

**Афишите са изготвени от Влади Витанова.

Моля, обърнете внимание, че записи от семинара не се допускат и няма да бъдат правени.
Не изпращаме потвърдителен имейл при регистрацията. Желаещите да се включат онлайн ще получат информация за достъп до срещата в деня преди семинара на посочения от тях имейл в регистрационната бланка.

За ваше улеснение прилагаме схема на местонахождението на Нова конферентна зала на Ректората на СУ „Св. Климент Охридски“, Северно крило, ет. 2:

РЕГИСТРАЦИЯ