Участието в теоретични и клинични семинари е съществена част от психоаналитичното формиране. АБПП ежегодно изготвя програма за всяка учебна година, която започва през месец септември на текущата календарна година и завършва през юли на следващата календарна година.
Програмата е отворена както за членове на АБПП (с различните статути), така и за формиращи се в психоанализа специалисти (нечленуващи в АБПП) – клинични психолози, психиатри, психотерапевти и др., а също така и за хора, заинтересовани от психоанализата и заявяващи се като свободни слушатели. Програмата на АБПП предоставя възможност за изграждане на значителна основа за собствени изследвания и размисъл върху психоанализата. Тази програма не е “Имагинерен гарант“ за психоаналитично обучение, а е по-скоро действителен инструмент за придобиване на задълбочени теоретични и клинични знания от полето на психоанализата както за формиращи се колеги, така и за други заинтересовани участници. За психоаналитично формиране в рамките на АБПП можете да се информирате от документите на нашият уебсайт.
Също на нашия уеб сайт можете да прочетете подробно условията за участие в семинарите и другите събития на АБПП, както и да се информирате по отношение на различни въпроси, свързани не само с формирането, но и с различните дейности на Асоциацията.
Програмата традиционно включва провеждането на френско-български клинични семинари, обединени в обща тема. За 2024/2025 учебна година тя е „Четене на Семинар 6 („Желанието и неговото тълкуване”) на Жак Лакан“ (с основни водещи: д-р Андре Мишелс и Клод-Ноел Пикман). Всяка година съответният цикъл семинари завършва с провеждането на Кръгла маса с френските психоаналитици от “Espace Analytique – Paris” д-р Ален Вание и Катрин Вание, посветена на актуалната тема на работата ни.
Също така, АБПП провежда и годишен семинар с участието на френските психоаналитици, работещи с деца – Патрисия дьо Рувре и Фредерик дьо Ривоар. Темата на работа на тазгодишния семинар е „Психоанализата на деца“. Той е разпределен в три срещи, съответно през месец ноември 2024 г., месец февруари 2025 г. и месец май 2025 г.
Самото начало на новата работна година за АБПП (в края на месец септември 2024 г.) ще бъде поставено със семинар върху „Мойсей и монотеизма“ (Фройд), с водещ: Оливие Дувил.
В средата на месец декември 2024 г. в Париж ще се проведе четиридневен международен конгрес на мрежата на Еспас Аналитик под надслов „Новите предизвикателства пред психоанализата“ („Les nouveaux enjeux de la psychanalyse“ / „The New Stakes for Psychoanalysis“). Форумът е посветен и на тридесетата годишнина от създаването на Еспас Аналитик, като участие в него са заявили психоаналитичните асоциации на Франция, Белгия, Мароко, Ирландия, Ливан, Бразилия, Грузия, както и Българско психоаналитично пространство.
Традиционно, АБПП провежда всяка година и клиничен семинар с участието на почетният член на АБПП – д-р Патрик Деларош. Темата на семинара, планиран за пролетта на 2025 г. година е „Стадият на огледалото“.
В рамките на програмата ни е предвиден също така и традиционният ни клиничен семинар с участието на д-р Ги Дана, който е предвиден за месец юли 2025 г.
Планираме да проведем публична лекция (в рамките на семинара „Литература и психоанализа“) и семинар, с участието на д-р Жизел Шабудез. В края на месец май 2025 г. пък, ще представим превода на български език, на книгата на Ванина Мишели-Рехтман „Новите фатални красавици“, и ще проведем семинар с нея, на тема : „Образът, погледа и психоанализата: Какво искат образите?“.
Предвидили сме продължение на работата ни върху темата „Соматозите“, с д-р Ушанг Гилиарди.
Освен вече изброените семинари, през 2025 г. ни очаква работа с г-жа Доминик Турес-Ландман (настоящ Президент на Espace Analytique – Paris) и с д-р Патрик Ландман, в рамките на семинар, планиран за месец май 2025 г.
Съществена част от нашия организационен живот са вътрешните семинари, работата в картели и формирането на работни групи. Вътрешните семинари са отворени за асоциирани и пълноправни членове на АБПП и включват представянето и обсъждането на клинични случаи, в рамките на едно конфиденциално и етично ангажирано пространство за дискусия и обмен между практикуващи колеги от АБПП. В работните групи насочваме своята работа към конкретна тема от полето на психоанализата и/или въпрос от изследователски интерес.
Картелите са основна и приоритетна част от работата по теоретичното формиране в рамките на АБПП. Те съставляват малки групи (от 3 до 5 човека) от членове на Асоциацията, които искат да задълбочат познанията си върху определени психоаналитични понятия, върху трудове на Зигмунд Фройд, Жак Лакан и други психоаналитици или върху различни аспекти на психоаналитичната теория и практика.Картелите работят в рамките на определен времеви хоризонт. Понятието „картел“ като вид групова работа е въведено от Жак Лакан през 1964 г., който е настоявал върху необходимостта изучаването на класическите психоаналитични трудове, както и дискусията по основните психоаналитични понятия, да се подема отново от всяко поколение аналитици. Картелите включват в своята работа и „плюс един“, който води и движи работата на картела, ръководейки го и подпомагайки една продуктивна групова динамика, поддържаща разграничението между познание и истина. Критерий за действителната работа и функционирането на картелите и работните групи е представянето им веднъж годишно на вътрешен за АБПП семинар – като едно свидетелство за извършената работа.
За осма поредна година организираме съвместно с катедра „Теория на литературата“ на СУ „Св. Кл. Охридски“ семинара „Литература и психоанализа“. Тази инициатива отразява нашето желание за споделено пространство и дискусия извън тесния психоаналитичен кръг със съмишленици, които си служат по различен начин с психоаналитичните идеи. Текущата тема на работа на семинара е „Фантазъм и образ“.
През настоящата академична година АБПП продължава работата на екипа, организирал семинара „Петте случая на Фройд“, развивайки и разширявайки фокуса на работа в нова тема – „Първата топика на Фройд“. В рамките на този семинар (който ще представлява един опит за очертаване на тематиката на тази Първа топика на Фройд, както и частично въведение в нейната проблематика), ние ще се опитаме да си отговорим на въпроси като: какви са връзките и взаимодействията между несъзнаваното, предсъзнаваното и съзнанието? Какво представляват първичният и вторичният процеси, според Фройд? Какво е мястото на цензурата и каква роля играят съпротивите? На какво ниво е разположено изтласкването? Както и – каква е връзката между функцията на езика (най-общо), и тялото/телесното? Кое е довело до „повратният момент“ от 1920 г. и до необходимостта Фройд да изработи своята Втора топика?
Друга наша ежегодна инициатива е провеждането на Лятно училище с лектори от българска и френска страна. През 2025 г. темата на работа ще бъде „Изоставащото дете и неговите родители“.
Асоциацията ни предлага също така и 14 обучителни програми, насочени към различни институции и екипи, имащи отношение към психо-социалната работа и подпомагането на страдащи деца, юноши и възрастни. Програмите са резултат от задълбочена и продължителна теоретична и практическа работа, както и на желание да се предаде и дискутира натрупания опит, да се създаде професионална общност за обмен на въпроси и идеи.
За повече подробности относно всички организирани от АБПП събития и планирани дейности през настоящата 2024-2025 г., можете да прочетете нашата годишна програма.