Семинар „Първата топика на Фройд: „Вицът и неговото отношение към несъзнаваното“

Семинар „Първата топика на Фройд: „Вицът и неговото отношение към несъзнаваното“

Уважаеми колеги и съмишленици,

През тази академична година продължаваме работата си в семинара „Петте случая на Фройд“ с поредица от семинари под надслов „Първата топика на Фройд“.

Ще започнем с разглеждане на текста на Фройд „Вицът и неговото отношение към несъзнаваното“, с водещ Ирина Калбанова.

Семинарът ще се проведе на 02. 11. 2024 г., от 10:00 до 13:00 ч., изцяло онлайн, в платформата ЗУУМ.

Таксите за правоучастие са в размер на:

  • 20 лв. за членове на АБПП;
  • 60 лв. за външни участници.

Краен срок за регистрация и заплащане на таксата: 31. 10. 2024 г.

 

АНОНС

В текста си от 1905г. „Остроумието и отношението му към несъзнаваното“ (Фройд, 1991) Фройд си поставя въпроса защо разказването на вицове носи удоволствие. Той показва как, за да се образува шега, действат главно две мисловни и езикови операции – сгъстяване и изместване. И при все че те се извършват и в други случаи – в нарушенията на мисленето при някои психопатологични процеси, в речта на децата, но и във всекидневната реч на възрастните, последните не предизвикват непременно смях. В такъв случай, кое създава ефекта на смях от вица? Защо, ако го разясним, той вече не е смешен? Още защо разказвачът се смее едва след като слушателите започнат да се смеят или защо вицът има нужда от свидетел, от някой на когото да бъде разказан?

Така разработките от 1905г. учленяват въпроса за вица като образувание на несъзнаваното, с цензурата и нейното преодоляване, и с изтласкването. Тази линия би могла да бъде продължена в по-късните, т.нар. метапсихологически текстове (1915г.-1917г.), като проследим как създаването на вица представлява един вид придвижване между системите, дефинирани тук като Съзнавано (Сз.), Предсъзнавано (Псз.) и Несъзнавано (Нсз.) Обратното също е валидно – Фройд, обосновава съществуването на тези системи, благодарение на опита от сънищата и преносните неврози (Фройд, 2014, с.118), но тук можем да добавим и вица, погрешното действие и лапсуса.

Накрая, какво ни казва всичко това за техниката на психоанализата и нашата практика като аналитици? Ако несъзнаваното се проявява чрез своите образувания и не подлежи на „разясняване“, така както вицът буди смях единствено, ако бъде разказан без да го обясняваме, то как да подходим в лечението на неврозите, за да достигнем до несъзнаваните източници на симптомите? Защо е толкова трудно да се следва основното правило и защо по-късно Лакан ще отправи критика към его психологията, тръгвайки тъкмо от въпросите за преноса и съпротивата (Lacan, 1991). Така в своя Първи семинар, „Техническите писания на Фройд“ той се връща към метапсихологията, за да подчертае, че силата на съпротивата е обратнопропорционална на разстоянието от изтласканото ядро (Lacan, 1991, c.22) и това разстояние е единствено в дискурса, който е „пълноправна реалност“.

Библиография:

Фройд, З., „Трудове по метапсихология“ в Психология на несъзнаваното, ИК Колибри, София, 2014

Фройд, З., „Инфантилната сексуалност“ в Психология на сексуалността, ИК Колибри, София, 2015

Фройд, З. „Остроумието и отношението му към несъзнаваното“ в Естетика, изкуство и литература, Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, София 1991

Lacan, J. „Preliminary comments on the problem of resistance“ in Freud’s Papers on Technique 1953-1954, W.W. Norton & Company, New York, 1991

Lacan, J. Le Séminaire. Livre I: Les Ecrits techniques de Freud (1953-1954), Seuil, Paris, 1975


Афишът е дело на Лора Русева.

ПЪРВАТА ТОПИКА НА ФРОЙД – АРГУМЕНТ

Забележка: Напомняме, че записи от семинара не се допускат и няма да бъдат правени. Напомняме също, че не изпращаме потвърдителен имейл при регистрация. Изпращането на регистрационна бланка и заплащането на таксата за правоучастие ви дават право на достъп. Заявилите участие ще получат линк за достъп в деня преди семинара.

РЕГИСТРАЦИЯ